Witamina B12 jest witaminą, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jej niedobór często się obserwuje u osób po 50 roku życia, u cukrzyków przyjmujących metformax oraz u wegan.
Historia
Witamina B12 jako kobalamina została wyizolowana w 1948 roku z wątroby, a jej struktura została ustalona w 1956 roku Dorothy Crowfort-Hodgkin za co otzrymała nagrodę Nobla.
Czym jest witamina B12?
To grupa związków organiczno-metalicznych zbudowanych z centralnie wbudowanego kobaltu, czterech pierścieni pirolowych, rybozydu 5,6-dimetylobenzymidazylowego oraz grupy cyjanowej, metylowej, adenozylowej lub hydroksylowej. W zależności od posiadania grupy cyjanowej, metylowej, adenozylowej lub hydroksylowej możemy wyróżnić cyjanokobalaminę, metylokobalaminę, adenozylokobalaminę lub hydroksykobalaminę. Przy czym za aktywne formy uważa się metylokobalaminę oraz adenozylokobalaminę.
Wchłanianie i transport witaminy B12 u człowieka
Zanim witamina B12 zostanie wchłonięta musi zajść wiele procesów. W największym skrócie można proces transportu i wchłaniania podzielić na kilka etapów.
Etap 1. Witamina B12 w pokarmie jest połączona z białkiem i w takiej postaci trafia do jamy ustnej.
Etap 2. W jamie ustnej wydzielane jest białko zwane cobalofiliną (ang. haptocorrin).
Etap 3. W żołądku witamina B12 zostaje odłączona od białka, z którym była związana w pokarmie i przyłączona do cobalofiliny. W żołądku przez komórki okładzinowe błony śluzowej wydzielany jest tzw. czynnik wewnętrzny (IF ), małocząsteczkowa glikoproteina.
Etap 4. W jelicie krętym cobalofilina zostaje odłaczona od witaminy B12, a w jej miejsce wskakuje czynnik wewnętrzny (IF). I dopiero wtedy kompleks witamina B12-IF łaczy się z receptorem i przechodzi do enterocytu.
Etap 5. W enterocycie wiązanie B12-IF zostaje rozerwane i witamina B12 trafia do komórek, a jej nadmiar jest magazynowany w wątrobie.
Normy witaminy B12 w Polsce
Dzieci od 1-12 lat powinny spożywać 0,9-1,8 µg/d, natomiast osoby powyżej 13 lat 2,4 µg/dobę, jedynie kobiety w ciąży powinny spożywać 2,6 µg/d, a kobiety w czasie laktacji 2,8µg/d. Nadmiar spożywanej witaminy B12 jest magazynowany głównie w wątrobie. Jego ilość w wątrobie dorosłego człowieka wynosi około 2-3mg witaminy B12.
Rola witaminy B12
- odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego – bierze aktywny udział w biosyntezie nukleotydów oraz choliny wchodzącej w skład otoczki mielinowej nerwów
- bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek w szpiku
- bierze udział w syntezie DNA i RNA w erytroblastach oraz neuroprzekaźnika serotoniny
- zapobiega gromadzeniu się homocysteiny
- uczestniczy w przemianie kwasu foliowego do biologicznie aktywnego tetrahydrofolianu, który stoi na strazy stabilnosci genów
- jest odpowiedzialna za wzrastanie
- jest odpowiedzialna za apetyt u dzieci
- uczestniczy w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów
- działa uspokajająco
- zapobiega niedokrwistości
- wpływa na koncentrację i pamięć
- wspólnie z kwasem foliowym bierze udział w biosyntezie kwasów nukleinowych
- jest nośnikiem grup metylowych
U kogo występuje zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B12
Na niedobór narażone są głównie dzieci, osoby powyżej 50 roku życia oraz weganie. Zwiększone zapotrzebowanie występuje również u osób cierpiących na choroby jelit, posiadających nieprawidłową florę bakteryjną jelit, nadprodukcję kwasu solnego oraz niedobór czynnika wewnętrznego.
Objawy niedoboru witaminy B12
- chroniczne zmęczenie
- osłabienie
- zaburzenia trawienia
- brak apetytu
- nudności
- drętwienie kończyn
- drażliwość
- podwyższona temperatura ciała
- zaburzenia pamięci
- częste infekcje
- zaburzenia miesiączkowania u kobiet
- wzrost stężenia homocysteiny [1] – zwiększenie ryzyka chiorób sercowo-naczyniowego
Schorzenia wynikające z niedoboru witaminy B12
- schorzenia neurologiczne
- demencja
- ataksja
- neuropatia
- psychoza
- atrofia mózgu
- rozwój anemii złośliwej
- niedokrwistość Addisona-Biermera
- niedokrwistość megaloblastyczna
Nadmiar witaminy B12
Wg Instytutu Żywności i Żywienia nie występuje, ponieważ w przypadku jej nadmiernej podaży następuje jej zwiększona absorpcja i wydalanie z organizmu.
Naturalne źródła witaminy B12
Do naturalnych źródeł witaminy B12 należą: mięso i jego produkty, mleko i jego przetwory, jaja, ryby, mleko oraz wątroba. W watrobie witaminy B12 jest najwięcej ze względu na możliwość jej magazynowania przez ssaki właśnie w wątrobie. Witamina B12 nie jest wytwarzana przez rośliny i nie jest obecna w produktach roślinnych.
Witamina B12 jest wytwarzana przez mikroorganizmy i może występować na powierzchni roślin jako ich zanieczyszczenia, jednak opryski oraz mycie roślin powoduje, że nie jesteśmy w stanie z tego skorzystać .