Witamina D

Witamina D to grupa związków sterydowych o działaniu przeciwkrzywiczym.

Należą do niej:

witamina D1 – mieszanina związków o działaniu przeciwkrzywiczym

witamina D2 – ergokalcyferol i kalcyferol

witamina D3 – cholekalcyferol

NATURALNE ŹRÓDŁA

Witamina D3, o której słyszymy najczęściej jest syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych o długości fali 290-315nm z 7-dehydrocholesterolu czyli prowitaminy D3.  Długość fali, przy której jest syntetyzowana witamina D3 nie występuje od października do marca, w pozostałym okresie występuje w południe czyli niestety wtedy, kiedy promieniowanie jest dla nas najbardziej szkodliwe. Jednak, aby został zapoczątkowany proces syntezy wystarczy nawet 10-15 minut spędzić w pełnym słońcu. Kolejna pułapka to kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem, niestety one potrafią zahamować syntezę nawet do 90%. Witamina D3 syntetyzuje się na skórze, więc częste mycie również potrafi zaburzyć wchłanianie witaminy D3. Niektórzy twierdzą, że witamina D3 syntetyzuje się ma skórze 48 godzin i przez ten okres ni należy używać podczas mycia silnych detergentów, ale jak tu się nie myć w upał. W dawnych czasach uważano, że kąpiel powinna być brana tylko raz w tygodniu, natomiast codziennie należy tylko dbać o higienę miejsc intymnych i pach. Ma to jakiś sens. W dzisiejszych czasach bardzo często używamy kremów z wysokim filtrem, często się myjemy i staramy się unikać słońca w południe lub jesteśmy w tym czasie w pracy w budynku. Być może dlatego wiele osób po zakończeniu okresu letniego ma bardzo niskie stężenie witaminy D3 w krwi.  Wtedy możemy uzupełnić niedobór poprzez picie tranu lub jedzenie ryb.

FUNKCJE WITAMINY D

Witamina D pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji:

  1. Jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia
  2. Jest niezbędna w gospodarce wapniowo-fosforanowej
NIEDOBÓR WITAMINY D

Niedobór witaminy D może doprowadzić do:

  1. Krzywicy u dzieci
  2. Rozmiękczenia kości u osób dorosłych
  3. Osteoporozy u osób starszych

Obecnie wiele osób boryka się z niedoborem witaminy D.

KOBIETY KARMIĄCE PIERSIĄ

Kobiety karmiące z niedostateczną ilością witaminy D nie potrafią produkować mleka z wystarczającą ilością tej witaminy. Badania wykazują, że przeciętna ilość witaminy D3 w mleku matki to około 15-70UI/l. Jest to dawka tak mała, że dziecko wypijając nawet litr takiego mleka będzie miało śladową ilość witaminy D3. Dlatego niemowlęta karmione piersią są suplementowane witaminą D. Badania wykazują, że gdyby matka brała około 2000 UI/ witaminy D dziecko nie musiałoby być suplementowane, ponieważ odpowiednia ilość by się znalazła w mleku matki.

WSKAŹNIK ZAPOTRZEBOWANIA ORGANIZMU W WITAMINĘ D

Wskaźnikiem zapotrzebowania organizmu w witaminę D jest badanie 25(OH)D w surowicy. Ilość wskaźnika powinna wynosić powyżej 30ng/ml. Powyżej tej ilości nie powinno się suplementować witaminy D.

ZALECANA SUPLEMENTACJA

Niektórzy lekarze zalecają w okresie od października do marca suplementację dzieci w ilości 500UI/dobę, dorosłych 1000UI/dobę, a kobiet w trakcie laktacji 2000UI/dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *