Jeszcze 50 lat temu mówiliśmy o trądziku w kontekście nastolatków. Dziś dotyczy on również osób po 25 roku życia. Szacuje się, że na trądzik choruje 54% kobiet i 40% mężczyzn po 25 roku życia. Natomiast po 40 roku życia to tylko 5% kobiet i 1% mężczyzn. Wśród nastolatków na trądzik cierpi więcej chłopców niż dziewczynek, lecz w grupie dorosłych osób ten wskaźnik jest odwrotny i na trądzik cierpi więcej kobiet niz mężczyzn.
Przyczyny powstawania trądziku
Wzrost trądziku u osób dorosłych wzrasta wraz z wzrostem spożycia wysokoprzetworzonego pożywienia. Kupowanie żywności wygodnej, do której należą gotowe sosy, zupy, produkty z działu garmażeryjnego rejestruje ciągły wzrost. Dodatkowo spożywanie dużych ilości cukru, miodu, syropów i produktów z dodatkiem cukrów prostych przyczynia się do wzmożonego wysypu trądziku. Kolejnym czynnikiem, który może doprowadzić do trądziku są zaburzenia trawienia, wchłaniania i mikroflory. Wszelkiego rodzaju nietolerancje pokarmowe często objawiają się zmianami skórnymi, a niejednokrotnie w postaci trądziku. Naukowcy obserwują duży wpływ zaburzeń hormonalnych na trądzik szczególnie zaburzenia ze strony insuliny i androgenów. Często zmieniając dietę na bardziej zdrową obserwujemy spadek ilości zmian na skórze. Do czynników z poza odżywiania możemy zaliczyć zbyt mocne lub zbyt słabe oczyszczanie skóry, stosowanie kosmetyków komedogennych, stres, nadmierna ekspozycja na słońce.
Badania laboratoryjne diagnozujące przyczynę powstawania trądziku
W przypadku trądziku powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego, dermatologa i dietetyka. Oto lista badań, która może pomóc w ustaleniu przyczyny powstania trądziku.
Testosteron całkowity i wolny
DTH
DHEAS
LH/FSH
panel tarczycowy
panel lipidowy
prolaktyna
test obciążenia glukozą przy jednoczesnym oznaczaniu glukozy i insuliny
kortyzol
przy problemach ze strony układu pokarmowego diagnostyka nietolerancji pokarmowych
Dieta w trądziku
Ważne aby dieta obfitowała w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Na szczególną uwagę zasługuje kwas gamma-linolenowy (GLA), który wykazuje działanie przeciwzapalne oraz hamuje powstawanie i uwalnianie IL-1 i TNF-alfa. Badania wykazały niedobory kwasu gamma-linolenowego u osób z trądzikiem, egzemą, łuszczycą i cukrzycą. Kawas ten można stosować do wewnątrz jak i bezpośrednio na skórę. Do olejów, które zawierają kwas gamma-linolenowy należą: olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej z pestek czarnej porzeczki, olej konopny. Warto również zwrócić uwagę na kwasy tłuszczowe omega-3 do których należą kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy oraz kwas dokozaheksaenowy, które możemy znaleźć oleju lnianym, oleju rzepakowym i tranie. Kwasy omega-3 posiadają właściwości przeciwzapalne. W jednym z badań wykazano, że 10 tygodniowa podaż EPA i DHA w ilości 2000 mg spowodowała zmniejszenie ilości zmian trądzikowych o 50%. Wykazano również, że niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje zaczopowanie ujścia gruczołów łojowych oraz nasilenie kolonizacji bakterii i grzybów. Musimy jednak pamiętać, że nienasycone kwasy tłuszczowe ulegają szybkiemu utlenieniu nawet wewnątrz naszego organizmu i wymagają towarzystwa antyoksydantów. Do antyoksydantów należą: witamina E, selen, witamina C, witamina A, resveratrol. Najwięcej antyoksydantów zawierają przyprawy, kakao, truskawki, czarna porzeczka, śliwki, szparagi, jeżyny, rzodkiewka, czerwona kapusta. Jak można wywnioskować owoce i warzywa zawierają największe ilości antyoksydantów. Kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty bezpośrednio wpływają na konsystencję łoju. Natomiast na hormony takie jak androgeny i insulinę wpływają produkty nie podnoszące znacząco glukozy w krwi. W tym celu stosuje się eliminację lub ograniczenie produktów, po spożyciu których następuje szybkie wchłonięcie glukozy do krwi. Nie ma potrzeby całkowitej eliminacji produktów węglowodanowych lecz jest ważne odpowiednie komponowanie posiłków i dobieranie produktów o właściwej ilości tłuszczu, białka i błonnika. W przypadku problemów ze strony układu pokarmowego typu wzdęcia, zaparcia, biegunki lub bólu głowy należy rozważyć badania pod kątem nietolerancji pokarmowej i zidentyfikować nietolerowane produkty.
Zatem najważniejsze w diecie są źródła właściwych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz antyoksydantów plus wyeliminowanie produktów, które mogą negatywnie wpływać na skórę u danej osoby.
Mogę Ci zaoferować:
Indywidualnie dobrany sposób odżywiania nakierowany na eliminację trądziku lub gotowy plan żywieniowy nastawiony na eliminację trądziku.
Może Cię zainteresuje: