Za sprawą przemiany wizualnej Jennifer Aniston Intermittent Fasting obiegło cały świat, a w Googlach w kategorii diety było to słowo najczęściej wpisywane.
Wciąż szukamy łatwego sposobu na redukcję wagi, a ilość osób z nadwaga i otyłością z roku na rok przybywa. Otyłość stanowi na tyle duży problem zdrowotny, że została wpisana na listę chorób. Konsekwencją nadmiaru kilogramów jest nie tylko problem z zakupem ubrań, ale również ze strony zdrowotnej. Często otyłości towarzyszy nadmiar cholesterolu, nadciśnienie, problem z poruszaniem się, problem ze sznurowaniem butów, ból stawów, ból w kolanach, opuchnięcie nóg, choroby kardiologiczne, podwyższone ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Chcemy zredukować wagę nie tylko ze względu na wygląd, ale często ze względu na dolegliwości, które w miarę upływu czasu się nasilają.
Jedną z metod, która zawojowała świat i ma wpływać na zmniejszenie wagi jest stosowanie postu przerywanego czyli po angielsku Intermittent Fasting. Post przerywany nie odpowie nam na pytanie co jeść, ale kiedy jeść.
Możemy wyróżnić kilka modeli postu przerywanego. Post jedno- lub dwudniowy stosowany w ciągu tygodnia lub nie spożywanie posiłków przez określony czas popularnie zwane oknem żywieniowym.
Podczas postu jedno- lub dwudniowego przez jeden lub 2 dni w tygodniu nic nie jemy lub jemy sumarycznie maksymalnie 1000 kcal. Jedząc pozostałe 5-6 dni normalnie mamy dużą szansę na obniżenie średniej tygodniowej kaloryczności.
Kolejny model obejmuje okno żywieniowe czyli przez określoną ilość godzin w ciągu dnia jesz, a przez określoną ilość nie jesz. Ilość godzin, w których dopuszcza się spożywanie posiłków waha się pomiędzy 4, a 10. Może to wyglądać w ten sposób, że w godzinach pomiędzy 8:00, a 12:00 jesz. A później już tylko pijesz wodę, gorzką kawę lub gorzką herbatę.
Dla każdego będzie odpowiedni inny model. Dodatkowo podczas wybierania modelu powinniśmy się zastanowić z czym mamy największy problem dietetyczny. czy będzie to objadanie się wieczorne, podjadanie między posiłkami, brak regularności czy kompulsywne objadanie się. Niestety niewłaściwe dobranie modelu nie spowoduje obniżenia wagi. Wręcz przeciwnie w niektórych przypadkach może doprowadzić do rozregulowania organizmu i do zwiększenia wagi.
Kto nie powinien stosować Intermittent fasting?
Większość osób może stosować Intermittent Fasting czyli post przerywany. A zatem kto nie powinien go stosować? Głównie osoby z niedowagą, osłabione, po chemioterapii lub po operacji. W przypadku cukrzycy wszystko zależy od wybranego modelu. W przypadku okna żywieniowego w godzinach 8:00-17:00 jest to jak najbardziej model im polecany. Oczywiście w przypadku cukrzycy musimy wziąć pod uwagę, że nie spożywanie produktów słodkich, o których nic się nie mówi w modelach odżywiania zgodnych z Intermittent Fasting.