W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię podczas karmienia piersią występuje również zwiększone zapotrzebowanie na składniki mineralne, których organizm nie jest w stanie wytworzyć, w związku z tym powinniśmy je dostarczyć wraz z dietą. Czynniki, które wpływają na przyswajalność poszczególnych minerałów to:
- Złożoność struktury, w jakiej występują w danym produkcie – mogą występować w postaci związku, z którego organizm nie jest wstanie zabrać danego pierwiastka
- Zdolność organizmu do ich uwalniania
- Substancje towarzyszące w danym posiłku – niektóre substancje pomagają, a niektóre hamują wchłanianie danego pierwiastka np. wchłanianie wapnia jest hamowane przez jony magnezu, ale z drugiej strony wapń w połączeniu z magnezem działają uspokajająco.
Wszystkie minerały stanowią około 4% masy ciała dorosłego człowieka. Ich niedobór, ale również i ich nadmiar może doprowadzić do zachwiania równowagi i w konsekwencji do powstania choroby.
Wapń, fosfor, krzem, magnez i fluor są kluczowymi elementami strukturalnymi, które budują między innymi kości, zęby i włosy.
Kobalt, miedz, żelazo, mangan, molibden, selen, cynk i chrom są niezbędne do pracy wielu enzymów.
Jod, wapń, magnez, cynk są niezbędne do budowy i działania niektórych hormonów.
Sód i potas regulują pracę błon biologicznych.
Większość składników mineralnych jesteśmy w stanie zapewnić stosując zróżnicowaną dietę.
Wszystkie składniki mineralne są bardzo ważne, ale na największą uwagę zasługuje wapń, żelazo, witamina D. Zapraszam do przeczytania kolejnego artykuły, w którym będzie mowa tylko na temat wapnia.
Wapń – po co jest nam potrzebny i dlaczego jest tak ważny dla kobiet karmiących piersią